www.snautser.ee www.snautser.ee
Snautserid sõnas

KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

SLO-st ja geenidest

Uus teema   Vasta teemale    www.snautser.ee -> Tervis
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
Nass

PostitusPostitatud: Reede Okt 15, 2010 7:11 pm    Teema: SLO-st ja geenidest Vasta viitega

Leidsin uue artikli (ilmunud juulis 2010) SLO kohta, kus on uuritud lisaks gordoni setteritele ja habekollidele ka suur¹nautsereid. Mulle pakkus väga suurt huvi, sest ei ole varem näinud ühtegi sellist teadusartiklit, mis käsitleb seda haigust soodustavaid/põhjustavaid geene. Vahest on ka teistele huvitav.
LINK
Kui leitakse haigusega seostatavad geenid, on üsna võimalik, et see hakkab ka aretust mõjutama. Kindlasti oleks hea, kui saaks enne paaritamist teada, kas koer on nn halva geeni kandja või mitte.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
triz

PostitusPostitatud: Nelj Okt 21, 2010 10:07 am    Teema: Vasta viitega

Kahju, et inglise keel teadusliku artikli lugemiseks pole küllaldane.... Embarassed
Tegemist taas ühe autoimmuunhaiguse vormiga, või paigutatakse kõik vetidele senitundmatu-arusaamatu nende haiguste alla.... Igatahes olen kuulnud, et musta pigmendiga küüned on haiguste mõttes "hellemad".... Minu esimestel suur¹nautseritel on olnud super-küüned : terved,siledad ja kiire kasvuga (iga nädal oleks võimalik lõigata, sest asfalti need küüned ei näe Wink ) , nüüd aga Chipil haprad, krobelised ja kasvavad väga aeglaselt..... Olen vetilt küsinud tema arvamust Chipi küünte normaalsuse kohta, kuid ilmselt need ei olnud piisavalt hullud..... Seetõttu arvangi, et ega sellega vähemalt meil keegi väga tegele ja kui haigus ilmneb, siis raviks on taas laia spektriga AB-kuur.... Crying or Very sad

Kas selle SLO kindaks tegemiseks on olemas mingi vereproov, vms,?

Aga haiguste kaartistamine oleks kindlasti väga oluline! Meie siin väikeses Eestis, peamiselt sissetoodud koertega v.a. näiteks Pammyxi ja Dorado pesakonnad, kus vähemalt ema-liin kasvatajale mitme põlvkonna ulatuses teada, saame kahjuks vaid konstateerida haigestumise fakti, kahjuks.... Crying or Very sad Aga seda enam peaksime probleemid avalikustama. SSK-l on olemas küsitlusleht http://www.suursnautseri.fi/@Bin/116256/terveyskysely.doc ja olen kunagi nende kodukal näinud ka küsitlustulemuste statistikat, andmete kogumine minu meelest igati kiiduväärne!
Tagasi üles
pammyx

PostitusPostitatud: Laup Okt 23, 2010 2:04 pm    Teema: Vasta viitega

Muidugi peaks teada andma kasvõi selleks et kasvatajad saksid oma valikuid teha.
Mina tean kahte SLO koera.
Aga kas ja kes nõus avalikustamisega... siin tekib ......?

Ja võin kätt südamele pannes öelda ,et minu koerte emapoolses liinis on sellega alati olnud kõik korras-niipalju kui ma oma koerte järglasega olen seotud,ka neil on küünetga ok.
1l A pesast (neid oli/on 10)- on probleeme olnud TH alatalitlusega.Teistel pole aga mingeid tervisemuresi olnud.
Nass

PostitusPostitatud: Laup Okt 23, 2010 9:25 pm    Teema: Vasta viitega

SLO on selles mõttes üsna "uus" haigus, et esmakirjeldus ilmus 1992. aastal, täpsem käsitlus 3 aastat hiljem. Enne seda oli haigus küll olemas, aga kas valesti diagnoositud või lihtsalt "mingi küünejamana" kirjas. 100% kindlalt saab diagnoosida ainult biopsiaga (esimese varbalüli eemaldamine), kuigi kogenud vet-dermatoloog võib anda diagnoosi ka lihtsalt küüsi uurides. Kui bakter- ja seenhaigused on välistatud ja haigus allub ravile, on diagnoos kinnitatud. Vereproov siin kahjuks midagi ei näita ja ka tavalised vetid sageli midagi öelda ei oska, vahest siis ainult eriarstile suunata.

Avalikustamisest. Ütlen siinkoha avalikult, et oman ühte neist kahest SLO koerast, keda Pammyx teab. Kui diagnoos oli selge, teavitasin ka kasvatajat, kes minu kirjale kiiresti reageeris. Oli tore teada, et isegi nii suures kennelis huvitab kasvatajat, mis saab koertest edasi. Uurisin natuke sugupuid ja tegin enda jaoks märkuse, mis liine tulevikus väldin, sest kavatsen kindlasti kunagi veel endale suurhabeme võtta. Praegusega olen täiesti rahul Smile
Avalikustamine oleks arvatavasti oluline juhul, kui koera või mõnda tema pesakonnakaaslast kasutatakse aretuses. Võib-olla näiteks nii, et kui tahta reklaamida kutsikaid tõuklubi lehel, tuleb eelnevalt täita küsitlusleht terviseprobleemide ja uuringute kohta. Siin tekiks muidugi väike eetika-probleem - kes saab kontrollida, kas andmed on õiged? Samas mina, võib-olla olen lihtsalt imelik, usaldaks küll pigem kasvatajat, kes tunnistab, kui mõnes pesakonnas on esinenud terviseprobleeme - järgnevates pesakondades on vanemaid ilmselt veel hoolikamalt valitud.
Tagasi üles
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    www.snautser.ee -> Tervis Kõik ajad on GMT + 3 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes