www.snautser.ee www.snautser.ee
Snautserid sõnas

KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Suur¹nautserite aretusest uutes tingimustes
Mine lehele 1, 2  Järgmine

Uus teema   Vasta teemale    www.snautser.ee -> Aretusest
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
triz

PostitusPostitatud: Esm Veeb 02, 2009 1:51 pm    Teema: Suur¹nautserite aretusest uutes tingimustes Vasta viitega

Vaadeldes hetkeolukorda Eestis ja mujal maailmas mõtlen murelikult meie suur¹nautserite tulevikule....
Mida peaksime-võiksime-saaksime teha, et uues, majanduslikult kitsamas, olukorras suur¹nautserite arvukus katastroofiliselt ei väheneks, et tõug oleks "jätkusuutlik"? On ju teada tõsiasi, et suurt tõugu koeraga kaasnevad ka suuremad igapäeva-väljaminekud ja kui on vajadus kokkuhoiuks, siis lihtsalt loobutakse sellise koera hankimisest....

Tagasivaatena ajalukku on teada suurte ajaloosündmuste mõju koeratõugude aretusele ning lausa kestmajäämisele (näiteks II Maailmasõda). Lähiajaloost: Nõukogude Liidu kokkuvarisemine põhjustas majanduslanguse, mille tagajärjel kadusid suur¹nautserite nn. vanad liinid, mille väärtust paljud kasvatajad Venemaal alles nüüd mõistavad ....

Oleme siin Eestis nö.hobina suur¹nautsereid kasvatanud või neid naabermaadest hankinud ning hetkel hakkab parimasse järglaste saamise ikka jõudma 2005-2006 aastatel sündinud suur¹nautserite põlvkond.
Omades isegi ühte niisugust koera, kellel võiks olla järglasi, olen siiski kahtlev - kellele need kutsikad.... kõiki ju endale ei jäta..... palju leidub selle tõu fänne, kes kõigele vaatamata soovivad enda kõrvale sõpra, selle suurepärase tõu esindajat....?????
Olen kuulnud, et NL-ajal olid klubid, kes üsna tugevalt mõjutasid tõuaretust ja sellega seonduvat - äkki peaksime meiegi mõtlema selle nö. kaasajastatud variandile, peaeesmärgiga olemasoleva suur¹nautseri areng ja säilimine! Peaksime kõik - klubilised/mitteklubilised suur¹nautserite omanikud/potensiaalsed kasvatajad/potensiaalsed tulevased omanikud - koonduma klubi ümber, et klubi omaks võimalikult rohkem infot, saaks anda teavet ja vajadusel ka nõu, võib-olla ka "suunata-soovitada" paaritustegevust, peaksime suutma unustada kennelite-vahelise võistluse ja mõtlema tõu tulevikule ....
Või siis edaspidi jäämegi kutsikaid hankima üksnes naabermaadest....

Pean muidugi tunnistama, et siiani ma ei kuulu Eesti ¹nautserite Klubisse ja võib-olla kirjutan asjust, mis ammu klubis teemaks ja selge ..... kuid arvan, et arutelu sellel teemal on vajalik... ( või näen ainult mina kõike mustades värvides... Embarassed )

Kahjuks toimuvad muutused koeramaailmas väga kiiresti ....
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
pammyx

PostitusPostitatud: Esm Veeb 02, 2009 3:52 pm    Teema: Vasta viitega

Jah olukord on selline ärev....
Aga ei saa ju sundida inimesi midagi tegema kui nad ei taha teha.....
Klubi ei käse ega keela vaid püüabki suunata,Kadri tegi kena kokkuvõtte aretusnõuete 4 a perioodist-tulemus oli vägagi muljetavaldav-Aitähh talle!
Ekl teadsnõukogu aga leidis et meie aretusnõuded on liialt näitusekesksed,arvestamatta et meil 2007 oli vaid 1 pesakond ja koeri kes aretusse saavad(kes tahavad saavad oma hinded ju näitustel ikka kätte)tahavad vähe.

Terviseuuringud kõik samad ja tõhusalt toimivad aga .......siiani pole olnud ühtki"trahvipesakonda "suursnautseritel.Seega on aretusnõuded täidetavad.Arvan et siin on palju kinni selles ,et meie maa rizenitraditsioon on "KUPEERITUD" rizenile orienteeritudŽ+ see et rizeniga on vaja tegeleda rohkem hoolduse poolepealt ja ehk see hirmutab.....
Koolituskohustus samaväärne iga teise teenistuskoera tõuga.

Aga mida teha et arendada ja kokku hoida? Tahtmist -see aga puudub kahjuks,kindlasti on siin ka määrav tegur aeg,raha jne aga tahtmine on tasuta.....
Kuna meil on kenneleid kus rohkem kui 1 pesakond olnud rizeneid vaid üksikud-siis ei arva et oleks mingit võistlust.Mina ei tunne küll et kellegi poolt oleks mingeid survet.......Kui 2007 oli 1 pesa ja 2008 täitsa 0 pesa siis -pole ju mingit võistlust ega ärategemist.Lihtsalt pole pesakondi....pole nõudlust ja turgu.
Need kes eelmne aasta klubi poole pöördusid oma kindla sooviga saada kutsikaid neid aitasime omale uued sõbrad leida.
Ja 2007 ning 2008 olid ju "õitsvad "majandusajad...ei mingit kutsikamurdu.
Samas pole pesakonda mõtet teha kui ei näe sellelmingit tuleviku nägemust-kas parandada luustiku,kehaehitust,karvastruktuuri iseloomu või tööomadusi edasi arendada...

Samas kui on küsitud paaritamis nõu-soovitusi oleme ikka andnud,edastanud tähelepanekuid koerte kohta,oma nägemust ja ka isiklikku kontakti kui on olnud.Interneti pildid on ikka vägagi petlikud.Palju emaste omanikud seda arvestavad on nende valik,sest koer on ju vallasvara ja midagi käskida keelda ei saa.

Kindlasti aitaks tõu propageerimisele kaasa kui tehtaks film rizenist(ala Rex) või oleks ta pidevalt mõne ajakirja kaanel....telekas.
Olen mõtisklenud et võiks ju olla ka rizeni agilty võistkond,SK,võistkond,KK võistkond,IPO-võistkond -esimene ja viimane ehk esimestena täidetavad.Või siis jaguneda elukohtade järgi...teha midagi näidata end,suvepäevadele ,üritustele....
Mina isiklikult kui aeg lubab püüaks peale ideede andmist ka kuskil osaleda aga kuna mul on töö,2 last ja enamusest ikka rohkem koeri(7 nimelt ja kõik ka penskarid tahavad tegelemist) siis minu kumm on suht tyhi..... Üritan oma mõlemat tõugu hobby korras edeneda .
Oleks hirm tore kui aktiivseid ideederikkaid inimesi tuleks klubi juurde ja suunaks ja tekitaks plahvatust......Seni suhtlevad foorumis vaid ikka ja jälle ühed ja samad kasutajad......
dorado

PostitusPostitatud: Esm Veeb 02, 2009 5:33 pm    Teema: Vasta viitega

Triz, olen sinuga nõus, et sel teemal vaja rääkida.
Olid ajad, kui mu sõbrad suure vaevaga said endale esimest suurshnautserit (seisid järjekorras 1,5 aastat ja neil käisid spetsialistid vaatamas elamiskoha tingimusi, ja kui palju lapsi peres, ja kui suur on perekonna rahaline sissetulek, et kus, mis ja kuidas. Ja veel mingid tuttavad 'aitasid' kiiremini kutsikat osta - nn väljaspool järjekorda)
Vanal ajal iga pesakond oli klubi poolt planeeritud, atesteeritud ja isegi hinnatud rahaliselt vastavalt kehtivatele hindadele.
Oli aretustöö mitte kennel omaniku tasemel vaid klubi tasemel.
Hetkel iga kasvataja võib teha oma kennelis- mida ise sovib, ja klubi ei saa keelata kedagile aretada ja klubi liikmeks astumine et aretusega tegeleda- ei ole kohustuslik, mis me saame siin teha?
Oma poolt ütlen vaid üht, kui ma näiteks oleks klubi liige ja mulle öeldakse, et mu koera järglased võivad huvi pakkuda ja meil on neile 3-4 - 5 kindlat ostajad, heameelega ma paaritaks oma noor emast, kellel on kõik reeglid täidetud ja kutsikad juba olnud, ja isegi isase koeraga keda klubi soovitaks sel juhul.
Aga täna päeval on meil potenisaalseid uusi omanike kutsikatele - 0, 1 või 2! Kõik teavad kui palju vaeva näeb kasvataja suurshnautserite pesakonnaga (ruumi neile ka vaja piisavalt liikumiseks), ja kui suur risk nendega veel rohkem vaeva näha, et uue kodu leida.
Seega- mina ei taha riskida, ja pärast neid kutsikaid ära anda üks kõik kuhu - peamine et lahti saaks Sad
Mul vedas pesakondadega. Esimesest - 7 kutiskat kümnest läksid inimeste juurde kellel olid ennem suured habemikud, 2- kellel oli kindel soov just sellele tõule, teisest pesakonnast oli 3 koera enne paaritust brooneritud kogemustega suurshnautserite kasvatajatele ja hiljem kahel ostjatel olid ennem must terjer ja suushnautser. Pole paha statistika minu arvates, kellel huvi on. Wink
Tahaks väga aretusega tegeleda, kuid mina isiklikult mõtlen sellele vaid juhul, kui mul 2-3 kindlat inimest kutsikatele.
Tagasi üles
Kadri

PostitusPostitatud: Esm Veeb 02, 2009 11:10 pm    Teema: Vasta viitega

Tegelikult paljuski on probleem selles ka, et Suur¹nautserit kui tõugu tavainimene lihtsalt ei tea.
Käijes näitusel ja veetes aega trenniplatsil, küsitakse minult minu koera kohta väga tihti. Oh kui huvitava välimusega, sõbralik ja kuulekas koer.Kas see on ka tõukoer? Smile Siis ikka olen tõugu tutvustanud ja koerast rääkinud. See on aga vaid kübeke heinakuhjas.

Ise olen mõelnud selle peale, et kui leiaks hakkajaid inimesi, siis võiks kasvatajatelt koguda kokku huvitavaid pilte koertest ja panna need ühte kausta. See võiks sisaldada ka infot selle kohta millised huvitavad oskused koertel on. Ning see sama kaust tuleks viia nii ajalehe toimetustesse, reklaamifirmadesse, telekanalitele kui ka mujale. Ise oleksin täiesti valmis seda tegema kui huvi leiaks. Nii palju tutvusi ikka Tallinnas leiab, et taoline asi vähemalt õigete inimeste lauale jõuaks. Andes loa neid pilte kasutada ja nõusoleku, et vajadusel tuleme kohale kui reklaamiks neid koeri kasutada soovitakse, võib ju õnneks minna. Kokkuvõttes, kui kasvõi üks meediakanal tuleks asjaga kaasa võiks teema aktuaalsemaks muutuda. Või tundub Teile ebareaalne?

Põhiprobleem on ka selles, et ei tule kaasa ei kasvatajad ega klubi liikmed, puudub igasugune huvi kui mingi ideega välja tullakse.

Mina olen juba kuu aeg kooli ja oma koera treenimise arvelt aega näpistanud, et kirjutada ülevaadet Suur¹nautseritest, et aretusnõuded ehk ikka kinnitatud saaksid Rolling Eyes . Kui see aktsioon läbi, siis kindlasti võtan endale mõne uue ülesande millega püüan tõu arengule kaasa aidata Wink
triz

PostitusPostitatud: Esm Veeb 02, 2009 11:45 pm    Teema: Vasta viitega

Just, Pammyx, siin foorumis kirjutajaid on vähe, kuid lugejaid ja hoolijaid ilmselt rohkem .... Aga loeme edusammuks sellegi kui saaksime alustuseks inimesed kaasamõtlema, et puude taga metsa näha!

On kiiduväärt töö, mida klubi eestvedajad on teinud: erinäitused, koolitused-seminarid, nõustamised jne.
Võib-olla see ongi meie tulevik, et peame omad koerad edaspidi "sisse tooma"? Kuid sedagi peaks tegema targalt ja oleks suurepärane kui sellekohast abi vajadusel ikka asjatundjatelt võiks saada!
Või peaksime "tekitama" järjekorra, et säilitada Eesti liine sugupuudes? Minu arvates oleks tõsiselt kahju kui praegune noor põlvkond Eesti suur¹nautsereid kaoks järglasteta!

Aga karm võistlus käib tunnustatud kennelite (välismaiste) vahel küll - neid ma pidasingi silmas! Confused

Kogu probleem on aga märksa laiem ning sellele peaksime hakkama mõtlema kui soovime midagi suur¹nautserite heaks teha!
Tagasi üles
pammyx

PostitusPostitatud: Teis Veeb 03, 2009 12:12 am    Teema: Vasta viitega

No mina selle sissetoomist eriti ei poolda-meie oma koerad ikka kehvad nyyd küll pole ja asjad veel nii halvad! Tundub et paremad koguni ja ka konkurentsis mujal!

Ja see tyntud vene kennelite kakelung on kohati veider aga jah-siin mängus suured rahad........See ju nende elu,meil hobby-seepärast ehk meie muretseme ka rohkem ja ei paarita kõike mis liigub.....

Kadri jutt on õige-reklaami,reklaami ja veelkord reklaami.Ja ega see ise kohale tule-omanikud peaksid tahtma ise ka-et pildid ja muu selline massidesse jõuaks.

Mina üritan oma "hobby-asja" edasi ajada ja see kevad kui hästi kõik läheb saab rahmeldis Fibi mammaks.....
Wink
diisel

PostitusPostitatud: Teis Veeb 03, 2009 12:46 am    Teema: Vasta viitega

Aga iga inimese panus sõltub siiski tema võimalustest ja asukohast ja tuttavatest ... ja ... ja ...
Ise olen ikka "käpp" olnud kui vähegi vaja snautsudest rääkida - "Sõber Koer", "Sakala" Smile no avastasin just oma ja ka oma koerte tagumised pooled Pammyxi terava pilgu kaasabil: http://www.24tundi.ee/?id=77079

No see selleks.

Mina tunnistan ausalt - minule meeldivad siiani kupeeritud ¹nautserid! Jaa olen harjunud oma pikk-kõrvade ja pikksabadega - nad on mulle armsad.
Aga inimesed ei näe enam seda impossantset võimast - mõjuvat koeratõugu.
Nüüd on tegemist ühega paljudest - ja neid teisi tõuge on ju niiiiiii palju!!!!

Kuulge - on ju nii - meie tõug on nagu natuke musta labradori-retriiveri moodi, aga ta ei ole niiiiii hirmus leebe ja armas.
On ju meie tõug nagu natuke musta terjeri moodi - aga ei ole niiiiiii suuur ja mõjuv.
On ju meie tõug sama töökas ja tubli kui slk või dober või rotikas, aga ei ole nii kena ja igale maitsele, nii võimas või midaiganes.
Kas pole tõsi?!
Meie tõule ei ole jäänud ühtegi koheselt mällu-sööbivat omadust!!!

Mina võtsin oma esimese suure 1989. Võtsin kuna olin näinud sõjaväelastel - kikk-kõrvadega, võimast, kuulekat ja südant-võitvat koera.
Ootasin 2 a järjekorras, kogusin raha ja tõestasin et ikka olen vääriline omanik. Käisin näitustel ja dressuuris.
Ma olin uhke, et mul oli selline tõug ja võimalus olla tema omanik.
'Nojah - see oli teine aeg ja teine lähenemine.

Mina võtsin oma järgmised - sest teadsin juba mida oodata.

Mida on meil pakkuda uutele, tulevastele omanikele?!?!?!

Mul on mõned mõtted:
No. 1: ketserlik ... äkki me algatame vaikselt kupeerimise lubamise?
Olgem ausad, meie koertel on kõrvade probleeme rohkem kui varem 10 aasta peale kokku. Mul on tõesti kahju oma koertest, sest nende suured kapsalehed ei lase õhku kõrvadesse ja rasu koguneb - nädalas 2-3 puhastust et oleks kergem.
Ja vaadake - on jäänud tõud keda ikkagi kupeeritakse ... ja keegi ei õienda ...

No.2: Kadri idee arendus - küsimus kust võtta see "Rex" sest meie koerad ei ole väga efektsed enam.
On mega head koerad võistlustel-näitustel, kuid nende omanikud on keskendunud muule kui kommertslikule poolele.

No.3: Militaar-sektor - suunata tõug uuesti sinna kus ta algupäraselt kasutust leidis. Sõjavägi-politsei.
Iseasi kui hästi me suudame konkureerida belglaste jt-ga.
Aga asi hakkab ehk ka siin mõningal määral isiklikest suhetest pihta.
Vaadake norrakaid - pääste-koerad on neil igasugu krantsud ja tõukoerad + ka meie kallis tõug. Peaasi et oleks koeral see "alge" ja õige juht olemas.

No.4: lasta asjadel minna isevoolu teed. Me ei saa jõuga midagi muuta selles positsioonis kus hetkel oleme. Evolutsioon nagunii ellimineerib tasakesi need kes jäävad olelusvõitluses targematele ja tugevamatele alla.
Meie tõu puhul on vaja natuke kavalust ja õigeid inimesi õigel ajal, õiges kohas - ja natuke õnne kaaa Smile
Tagasi üles
Kadri

PostitusPostitatud: Teis Veeb 03, 2009 10:44 am    Teema: Vasta viitega

Kui me nüüd reaalselt mõtleme, siis muidugi on super kui kutsikaomanik omab eelnevaid kogemusi Suur¹nautseriga, või on varem sellist isendit kasvatanud.

Kui me räägime, aga üldiselt populatsiooni laiendamisest, siis palju neid endisi ©nautserite omanike ikka on, üks kord saavad nad ju otsa ka. Paljud on ka leidnud uue tõu.

Kui me tahame tõugu tavainimesele lähedamale tuua, siis aitab ikkagi see tüütu ja igav reklaam. Kuhu ka ei vaata: Toshiba sülearvuti reklaam- Bokser. Ajalehe reklaam Valge Lambakoer(oli vist eks?) . Taksit kohtab ka meedias üsna sageli ja neid tõuge võikski nimetama jääda.... Saksalambakoer, Dobermann, Kuldne retriiver, Dalmaatslane jne....

Teenistuskoerana (on mulle jäänud mulje) et Eestis Suur¹nautserit enam tõsiselt ei võeta. Pigem ikka Malinois, tööliini Sakslane vms.... Palju räägitakse, et ja ma tean kunagi tõesti olid nad head politsei ja pööstekoerad, aga enam mitte. Eks seda osa annaks ka kindlasti parandada.....Tegelikult on enamus tänapäeva Eesti Suur¹nautsereid pigem suurepärased näituse ja perekoerad ning väiksem enamus on need kes reaalselt omavad suurepäraseid tööoskusi, konkureerimaks teiste tõugudega.

Samas võib mõelda ka, et raskel majanduslanguse perioodil (millel veel nii pea lõppu ei paista olevat) hakkavad inimesed kes koera soovivad enam mõtlema ka koera valve omaduste peale. Koer tegelikult mängib selles osas suurt rolli ja teatavasti on meie kuritegevuse määrad hakanud järsult tõusma! Uusi omanike leida ei ole kerge, aga see ei ole ka ilmvõimatu. Aastal 2006 oli 3 pesakonda (ühel suvel)ja need koerad leidsid ju ka uued omanikud.
Mina pooldan ka Eesti liinide säilitamist, võibolla järjekorra moodustamine osutub üsna heaks ideeks?Kui kellegil on soov võtta koer välismaalt siis seda saab ju alati teha. Reaalselt on hetkel potensiaalseid koeramammasid 5-6 , kindlasti mitte rohkem.Ma arvan, et see ei ole ületamatu number, eriti kui võrdleme seda teiste tõugudega.
pammyx

PostitusPostitatud: Teis Veeb 03, 2009 10:59 am    Teema: Vasta viitega

Njah diisel.....
sinu pakutud variandid 1 ja 3 on suht utopistlikud.Miks?
1.Saksamaa ei hakka never muutma lontkõrv kikkkõrvaks tagasi.Kuigi tõug on kaotanud palju palju austajaid ja toetajaid ja uusi omanikke...
Heaoluühiskond ,loomaõiguslased jms....Samas kui kehtiks võiks ka igal pool olla mitte nii et osad on kupeeritud ja osad mitte.Näitustelgi võiks olla 2 eriringi ,sest mis salata.kui 2 võrdset koera anatoomiliselt ja liikumiselt võidab alati kupeeritud.
3.Kaitsejõud ei värba enam koeri...minu esimene koer Dzessu oli ju sealt pärit.Künoloogirühm lõpetas ja kõik.
Politsei ja pääste ja piir kijndlasti valivad kiiremad ja kergemad malid,spanjelid(narkosse) kui karvahooldust nõudva rizeni......
Kuigi niii politseis kui piiril neid eelnevalt olnud.Päästesse on püüeldud aga kui päästja oma koera ikka kanda ei jõua,sest rizen kaalub rohkem kui sakslane(näiteks) siis katseid ei läbi.
Sellist maastikuotsinguid nagu Norras või laviinikoeri meil ju ei vajata ja treenida pole ka kuskil ja jälle on 1 suur asi TAHTMINE.

Nii et jäävad punktid 2 ja 4.
Aga see mis tõeliset kõige tõenäolisem on nr 4.
Seni kuni puudub tahtmine meie raffal midagi koos ära teha ei juhtu mitte midagi.
Kasvõi see ,et alati oleks kutsikaomanikud suunata klubi poole (liikmeks-paljud -teiste klubide kasvatajad teevad nii) esimese aastamaksu tasub kasvataja-hoolitseb et nad kohal oleksid ,ja siis edasi saab juba otsustada kas tahavad või ei.Muidugi ikka uue omaniku nõusolekul,sest muidu tuleb juriidiline õigus lamenti lööma.
Sest koos on ikka rohkem võimalusi ideid ssaada,midagi ära teha.Kellegil tutvused siin-seal.Äkki koorub midagi välja...

Üksikult puu all haukudes ei muutu midagi...........
diisel

PostitusPostitatud: Teis Veeb 03, 2009 11:15 am    Teema: Vasta viitega

MMmm Kadri - Saksamaal reklaamib Audi end riezenitega juba aastaid. Paraku meil pole ei neid mudeleid ega reklaame - aga toksi youtub'i siis näed neid.

No mida me siis oma riezenitega saaksime promoda Smile pead tööle - aga tegelt ega see niimoodi hauduses ei pruugi tulla. Pigem oleks see nagu "taevalik" välgatus või nii Wink
Tagasi üles
dorado

PostitusPostitatud: Teis Veeb 03, 2009 1:08 pm    Teema: Vasta viitega

Äkki tuleb siis koosolekul seda teemat ülesse võtta ja mõelda aretuskomisoni peale, ja ka kutsikate akteerimisele.

Viimati muutis seda dorado (Teis Veeb 03, 2009 3:57 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
pammyx

PostitusPostitatud: Teis Veeb 03, 2009 2:05 pm    Teema: Vasta viitega

Planeeritud paaritused avalikustada oleks hea.
Uus klubi kodukas valmimas ,sinna annab selle kohe panna(ex adminn?!). Võin ise kohe otsa lahti teha.Aga see eeldab et ka need kes pole klubi liikmed teataksid ka oma plaanidest.
Ja juhatusel on juba seoses kriisiga mõttes klubilehele pandavate reklaamide selekteerimine klubiliste omad ja teised..kui teiste omi üldse ....eks seda otsutab koosolek.

Klubi ei saa võtta omale aretusevastutust kuna on MTÜ ja seadusega on koer vallasvara ja klubi saab vaid suunata ja soovitada.
Akteerida saab(see on nn soovituslik-kohustuslikuks muuta ei saa)
Ja niipalju et Klubikodukal saab reklaamida vaid akteeritud pesakondasi...
aga siit tekib ports küsimusi:
Kes oleks akteerijad?Mis oleks selle saamise kriteeriumiks?Mille alusel akteeritakse?Uue loomakaitseseaduse alusel?Mida hinnatakse?
Kes ja millistest vahenditest kompenseeritake kulud(aeg,kütus?)
Kunagised akteerimistabelites hinnati ruumi suurust,puhtust,valgust,kutsikate välimust-toitumust-kaalu,ega pole valgeid laike-,emakoera välimust,käitumist.Minu teada kõik.Midagi see kindlasti annab-kasvõi seda et kutsikad kasvavad normaalsetes tingimustes ja on võimalus joosta ja areneda.Tõu aretuse seiskohalt aga vaid saab märkida karvavärvuse ja iseloomu ,nii kutsikatel kui emasel koeral.
Mina luban ka alati kõik soovijad omale kutsikaid vaatma ,uurima ja katsuma.Pole probleemi.
Aga sündinud kutsikate magamapanek-see ei sobi minu mõttemaailmaga kohe mitte.Ka seadusega on see keelatud-ilma veterinaarse vajaduseta.
ning -Kes on see otsustaja? Ükski kutsikas pole täiuslik,vastsündinu puhul pole ju liikumist näha vaid-anatoomiline kuju ja seegi on kõige paremini hinnatav päris vastsündinuna ehk märjana-so kuni 5 min peale sündi-.See on minu tähelepanek ja siiani paikapidanud nii suurte kui kääbikute puhul.Ja nii pisikestel jääb iseloomu pool üldse hindamata,ei saa instinkte testida ega midagi.
Aga kõik need komponendid kuuluvad kokku ,et saada teada konkreetse paari aretuse tulem.Päris normaalse hinnangu saab alles kuskil 2 a siis on näha kuidas on arenenud luustik,karv ,liikumine, tööomadused.

Aretuskomisjon...jällegi selline kahe otsaga asi.
Need kelle oma aretav kennel ja kes ajavad mingit kindlat liini ,teavad mida otsida arvan ei pöördu sinna.
See võiks olla aretusnõustamine pigem neile kes pole veel oma suunda leidnud või päris esimesed paaritusmõtteid omavad koeraomanikud.Millist isast kasutada,et muuta seda,seda seda paremaks.Kuskohast leida isast,mida ta võiks anda,mis on keskmised paaritushinnad siin ja Euroopas,Venemaal.Mis ohud kaasnevad paaritusega ,mis kohustused,mis dokumendid...Sama nõustamine on vajalik isaseomanikule,sest hoolimatu paaritusega võib isase muuta paaritusvõimetuks.AGA KÕIK NÕUANDE vormis.Otsutamise saab teha vaid koera omanik.

Kahjuks või õnneks on see aeg kus kästi,keelati ja lasti läbi.Meie aja seadused ja õigusnormid on teised ja meie peame neid järgima....nagu me ka teeme ja ei kupeeri oma koeri....Jälle otsaga tagasi...
pammyx

PostitusPostitatud: Teis Veeb 03, 2009 7:36 pm    Teema: Vasta viitega

Kahju et dorado oma postituse kustutas.Nyyd on minu vastused tema püstitatud arutelule kohati arusaamatud neile kes seda eelnevat postitust ei lugenud. Confused
Kadri

PostitusPostitatud: Teis Veeb 03, 2009 8:30 pm    Teema: Vasta viitega

Minu meelest võiks Klubis ära jagada mõned ülesanded küll. Näiteks paar inimest kes oskaksid nõustada näituste osas, paar inimest kes oskaks nõustada kutsika võtmise ja aretuse osas, ning paar inimest kes nõustaks koolituse poole pealt.

Just see et kust algust teha ja kuidas sisse elada, kuna Klubi on väike, siis muidugi peab üksteist toetama ja üldisemates küsimustes koostööd tegema. Aga selline info võiks kodulehel olemas olla küll . Stiilis, et kelle poole info saamiseks pöörduda. Samuti pooldan seda, et tulevased paaritused saaksid kodulehele kirja, nii palju kui siis klubi võimuses.

Ja siinjuures oleks kohe mõnus, et kui kasvataja on näiteks Lõuna -Eestis ja kutsika omanik Tallinnas, siis saaks ta abi Klubi poolt ja vastupidi.

Aretuse osas olen endiselt arvamusel, et tõugu saab propageerida eelkõige reklaami näol.

Diisel: ma olen küll Audi reklaami Rizenit näinud, aga mina mõtlen just neid reklaame mis Eesti televaataja/potensiaalse koeraomanikuni jõuaksid Smile
metsakutsu

PostitusPostitatud: Teis Veeb 03, 2009 9:57 pm    Teema: Vasta viitega

Olen südames ja hinges nõus diisli 4. väitega ning oleksin esimesena nõus alla kirjutama kupeerimise taastamise kirjale, sest paljud inimesed EI võta endale shnautseri kutsikat just selle pärast, et nad ei ole enam nii imposantsed ning atraktiivsed.
Olen kahe käega Kadri ettepaneku poolt luua klubisse paari-inimeselised teatud valdkondade eestvedajad, kes oskaksid olevaid inimesi ning tulevasi kutsikaomanikke suunata ning neile nõu anda, sest olgem ausad, üks inimene ei ole võimeline igas valdkonnas (näitused, aretus, koolitus) pädev olema.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    www.snautser.ee -> Aretusest Kõik ajad on GMT + 3 Tundi
Mine lehele 1, 2  Järgmine
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 2

Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes